Jakiego typu kaloryfer wybrać do łazienki?

Decydując się na grzejnik łazienkowypowinno się spojrzeć nie tylko nacechy estetyczne kaloryfera, leczrównież na jego cechy techniczne i mocgrzewczą.

Kaloryfer łazienkowy trzebadopasować w taki sposób, by przypodanych cechachinstalacji, wypełniał on swoją rolęgrzewczą, a jednocześnie był dopasowany rozmiarem downętrza.Zwyczajniew zbiorze cech kaloryferazobaczymy taki opis: 75/65/20°C, gdzie 75 totemperatura wejściowa, 65 to temperatura wyjścia,a 20 wskazuje na temperaturę wnętrza.Są to wskaźniki, dla jakich wskazywanajest moc kaloryfera. Należymieć na względzie, że dla komfortu cieplnego w łazienceprzyjmuje się minimalnątemperaturę 24°C. Znając parametry układu, wjakiej działać będziegrzejnik oraz temperaturę, którąpragniemy osiągnąć w łazience wszybki i łatwy sposób znajdziemy,korzystając z tabelki dostępneju producenta, wymaganą moc kaloryfera.

Gdy nie posiadamy dostępu dowłaściwości systemu,moglibyśmy skorzystać zułatwionych regułdoboru. W dobrzezaizolowanych blokach, wlokalach o typowejwysokości ok. 2,70m zapotrzebowanie na ciepło wynosi 80W/m2. Wdomach starszego typu, bezizolacji termicznej, zapotrzebowanie to może wynieść nawet130W/m2. Korzystając z tych obliczeńodnajdziemy moc kaloryfera, jakiejszukamy.

Następnym etapem jestwyszukanie grzejnika odanej mocy i wymiarach, którebędą pasować do lokalu, gdziekaloryfer ma funkcjonować.