Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki

Wyjściem z opresji jest doposażenie budynku w elektryczne urządzenia, które będą mogły energię dodatkową z fotowoltaikiwykorzystać np. na podgrzanie wody, ogrzewanie lub chłodzenie domu, zastępując całkowicie lub częściowo posiadane już urządzenia. Moc większości instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu domu może sięgnąć 10kWp. Taka właśnie instalacja w przypadku przeciętnej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń AGD i RTV może być dwu, albo trzy krotnie za duża.

Przykładowe wartości nadwyżki i sposoby na jej zagospodarowanie:

Nadwyżka 2000 kWh:

– pozwoli na ogrzewanie wody użytkowej tylko prądem dla cztero osobowej rodziny przez rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– dołożyć dodatkowe grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– nabycie bojlera elektrycznego lub wykorzystanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Taką ilość energii można także wykorzystać na:

– ogrzanie pomieszczeń grzejnikiem na prąd dla pomieszczeń od 20 do 40m2

– uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą elektrycznych mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest wykorzystanie klimatyzatorów na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie letnim

Nadwyżka 4000 kWh: można ją wykorzystać na cele ogrzania budynku:

– dogrzać przynajmniej dwukrotnie większą powierzchnię grzejnikami elektrycznymi niż w podanym przykładzie lub podzielić nadwyżkę na potrzeby dogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– innym rozwiązaniem jest instalacja klimatyzacji z funkcją grzania; natomiast w okresie wysokich temperatur schłodzą budynek, a w okresie wiosennym i jesieni poradzą sobie z dogrzaniem budynku wybudowanego kilkanaście lat temu o rozmiarach powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to duża ilość energii i można ją spożytkować:

– instalując piec na prąd do już działającej instalacji grzejnikowej z piecem gazowym, na olej lub stałopalnym – pozwoli to na ogrzewanie pomieszczeń domu w okresach wiosennych oraz jesieni.

– inwestując pieniądze w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w domu mamy założone wodne ogrzewanie podłogowe; w w takiej okoliczności instalacja fotowoltaiczna omocy 9-10kWp pozwoli dostarczyć energii do ogrzewania domu opowierzchni od stu do dwustu metrów kwadratowych przez cały sezon.