Grzejniki: montowanie i wybór – kwestie podstawowe

Zostając w temacie kaloryferów, tym razemzajmiemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy zacząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do pomieszczenia?

Odpowiednio dostosowane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ zwykle zdarza się, że można wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy kaloryfer. Następna oszczędność wynika z skuteczniejszej funkcjonowaniaautomatyki dedykowanej doregulacji temperatury ? czym mniejsza pojemnośćinstalacji (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli niższabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszygrzejnik. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki mniejsze.

Podstawową rzeczą przywybieraniu kaloryfera jestsprecyzowanie zapotrzebowania na mocgrzejną pomieszczenia. Zapotrzebowanie tojest uzależnione od wieluwarunków, m. in. : typubudowli, zamontowanejwarstwy izolacyjnej, rodzaju okienjak również wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich pozwoli nadokładne dobranie grzejnika dopomieszczenia, w którym mafunkcjonować. aktualnie dostępne sąrównież aplikacje, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjikalkulują i dopasowująkaloryfery.

Egzemplifikacja:

Pokój o wielkości 16m2 wbudynku po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc około 60 W/m. Dokonującprostych obliczeń okazuje się, że szukany grzejnikmusi mieć moc 800-1100W.

Teraz należyzdecydować się na konkretny typgrzejnika i dopasować wielkością domiejsca, gdzie będziezawieszony.