Regulator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Regulatory Danfoss Icon to nowe urządzenia dopisane do oferty w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon bazuje na dwóch typach. Bazowy typ, gdzie nastawiamy temperaturę i wybieramy typ ogrzewania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Drugie urządzenie posiada dodatkowo programator tygodniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Dzięki temu jest możliwość automatycznego zmieniania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem w/g jednego z dostępnych programów tygodniowych. Z uwagi na to możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy sensor podłogowy powinno się zastosować, gdy:

– temperatura podłogi ma być stała,

– stosujemy zasilanie podłogówki z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda sterowania układem grzewczym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do takich obiegów grzewczych zaliczają się:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, który uruchamia się i kończy pracę tylko dla wybranej temperatury, regulator PWM robi to inaczej. Wybiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzewczego w taki sposób, by podtrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami wtedy, kiedy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu szybciej odpowiada na wahania temperatury, co procentuje większą ekonomiką funkcjonowania. Termostaty Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Ze względu na niską cenę można pokusić się o dostosowanie ich do grzania na prąd. wystarczające jest, by zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Cena tego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy osobom z wiedzą w zakresie elektrotechniki.