Najtańsze piece dwupłaszczowe – ostatnia szansa

W połowie września 2015 roku weszły w obieg najnowsze regulacje, które ustanowiły dla producentów restrykcje w sprawie wprowadzenia do obrotu pieców gazowych o efektywności poniżej 86 procent. Efektem tego jest ograniczenie oferty w zasadzie jedynie do kotłów z funkcją kondensacji dla najnowszych układów C.O.. Do września 2018 warunkowo mają możliwość produkcji na potrzeby UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, jakie w naszych warunkach są podstawą przy zamianie kotła dwufunkcyjnego w mieszkaniu np:

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec na gaz dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł gazowy dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także jedynie i wyłącznie do września 2018 na potrzeby Unii Europejskiej będą wytwarzane niedrogie piece kondensacyjne o wysokiej emisji tlenków azotu, które są opcją dla kotłów z zamkniętą komorą, takie jak np.:

– Piec gazowy dwupłaszczowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego typu przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do wyczerpania zapasu magazynowego i będą mogły być instalowane. Wyznacznikiem jest tu wpis o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeśli towar znalazł się na rynku (na magazynie dystrybutora, sklepu) przed graniczną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co w sytuacji, gdy zakończy się rezerwa magazynowa? W sprzedaży pozostaną klasyczne piece kondensacyjne wypełniające wyższe wymogi do sprawności oraz emisji tlenków azotu.Osoby wymieniające stary kocioł dwufunkcyjny, będą musiały zapłacić więcej na zakup kotła kondensacyjnego, jak również modernizacji systemu szachtowego.