Uszczelnienia krawędzi

Uszczelki zaciskane na obrzeża to wielka grupa uszczelnień używanych do uszczelniania części sterczących, niechronionych. Przeważnie wykorzystywane są w budownictwie i przemyśle, prawie w jakiejkolwiek specjalizacji: energetyce, instalacjach wentylacji klimatyzacji oraz instalacjach cieplnych ? w kazdym miejscu, gdzie jest konieczność zasłonięcia i zabezpieczenia ostrych lub nieregularnych kantów szklanych tafli, drzwi, włazów, desek.
Mają wyjątkową wytrzymałość na okoliczności zewnętrzne (promieniowanie UV, temperatura) oraz oddziaływanie różnych substratów. Zabezpieczenia na ranty spełniają rolę blokady przed wodą, wilgocią, kurzem, nawet mieszaninami typu oleje lub benzyna. Wyprodukowane są z EPDM, PVC lub NBR. Wszystko to powoduje, że są wyśmienitym rozwiązaniem osłaniającym.

Uszczelki na blachę posiadają sprężystą część zabezpieczającą (element umiejscowiony po bokach lub u góry) oraz element mocujący. O modelu wykorzystanej uszczelki stanowi wymiar kantu, na którym ma być zamocowana i wymagany sposób zabezpieczenia. Uszczelnienia te w części trzymającej mają metalowe uzbrojenie dające najbardziej pewne umocowanie, które zaciska się na krawędzi elementu nośnego. Unikalna technologia tworzenia uzbrojenia powoduje, że pomimo wykorzystania stalowego wnętrza, uszczelki te są bardzo plastyczne i można je zgiąć w wybranej płaszczyźnie. Dla wybranej uszczelki tego typu podane są promienie gięcia mierzone w milimetrach, szerokość krawędzi, na której trzeba uszczelkę montować oraz typ zastosowanego materiału.