Regulacja pogodowa

Programator pogodowy to teraz kluczowe wyposażenie pieca kondensacyjnego oraz pompy ciepła. Czujnik pogodowy działa w oparciu o temperaturę na zewnątrz i wykres strat budynku (regulowaną podczas uruchomienia) ustala temperaturę wody, która dochodzi z pieca albo pompy ciepła na układ grzewczy.Najistotniejszą zaletą regulacji pogodowej jest uzyskanie maksymalnej sprawności pieca kondensacyjnego (pompy ciepła), a jednocześnie najniższych możliwych rachunków za ogrzewanie. Drugą użyteczną cechą jest regulowanie instalacją grzewczą, a dokładnie temperaturą w budynku w oparciu o krzywą grzewczą. Szczególnie jest to przydatna funkcja w układach C.O. o dużej bezwładności cieplnej (ogrzewanie podłogowe, instalacje grzejnikowe o znacznej pojemności wodnej). Wybór sterowania pogodowego zależy od rodzaju kotła (pompy) i od odmiany i skomplikowania instalacji C.O. Np. od ilości obiegów grzejnych oraz własnych oczekiwań co do kontroli temperatury na wybranych poziomach domu lub we wnętrzu. Niektóre modele pieców posiadają wbudowaną kontrolę pogodową (bez programatora tygodniowego),a pozostałe wymagają regulatora pogodowego (przeważnie regulator 7-dniowy jest wbudowany).

Najczęstsze kłopoty z programowaniem pogodowym:

-niedogrzanie całego domu – wyznaczona za niska krzywa grzejna przez instalatora,

-rozpalenie kominka powoduje wyłączenie ogrzewania w całym budynku – wyłączyć w regulatorze pogodowym zainstalowanym w salonie z kominkiem sensor temperatury wewnątrz,

-jedynie w czasie wietrznych dni spada temperatura w domu – budynek ma mankament – jest nieodporny na przewiewanie i ogrzane powietrze jest z niego wywierane – powinno się usprawnić wentylację lub izolację domu.

Zalecenia:

-nie wierz w to, że fachowiec ustawi Ci najlepiej sterownik pogodowy; dowiedz się w jaki sposób działa i osobiście dobierz krzywą grzewczą i wyłącz korektę w oparciu o sensor temperatury wewnętrznej.

-programator zamontuj w kotle lub bezpośrednio obok kotła – prowadzenie kabli do salonu to zbędny koszt – dobrze nastawiony regulator nie potrzebuje korekt,

-zadbaj o montaż czujnika pogodowego na ścianie północnej, by dokładnie mierzył temperaturę powietrza (a nie ściany),

-zdecyduj, czy chcesz oddzielnej kontroli temperatury w osobnych pomieszczeniach. Jeżeli tak, to zastosuj głowice termostatyczne (dla kaloryferów) lub dedykowane termostaty elektroniczne (do podłogówki).