Podłogówka jako najlepszy system grzejny

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Testy pokazały, że ten rodzaj ogrzewania to najkorzystniejszy dla użytkownika system ogrzewania mający wzgląd na naturalny układ ciepłoty ciała. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, co stwarza najlepszy mikroklimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pokoju może być o 2°C chłodniej niż w pomieszczeniach z tradycyjnymi kaloryferami, a użytkownicy nie będą tego odczuwać. Jest to układ wyjątkowo zalecany dla osób chorych na alergię, bo w pokojach z grzaniem w podłodze nie ma spalania oraz lewitacji cząsteczek kurzu, jak również efektu wysuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania z użyciem grzejników.
Wydajność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na energię cieplną i podnoszą opłacalność zastosowania systemu grzejnego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie wytwarza wielkiego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę uzupełniającego układu grzejnego, czyli stwarzać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.