Odnawialne źródła energii jako baza domowych instalacji grzejnych

Odnawialne źródła energii to te, jakich pożytkowanie nie wiąże się z ich długim niedoborem, ponieważ odnawiają się w relatywnie szybkim tempie. To pokłady przyrody, jakie mimo stałego wykorzystywania odbudowują się od nowa, bo cykle ich tworzenia trwają krótko i wciąż istnieją okoliczności, aby trwały one w naturze.

Do grupy OZE wliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, ruchy wód, geotermię i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy OZE. Do niedawna eksploatacja energii słońca było mało korzystne finansowo, ponieważ koszt budowy takiej instalacji był bardzo wysoki. Za sprawą upowszechnienia układu dopłat wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest coraz popularniejsze. Układy grzewcze oparte są o panele solarne służące do grzania wody użytkowej oraz fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do produkcji prądu. Najnowocześniejsze układy oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość korzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, lecz także z promieniowania rozproszonego. Z tego względu panele fotowoltaniczne produkują prąd nawet w zachmurzone dni i deszczowe. Ma to wpływ na znacznie wyższą zyskowność instalacji.

Na polskim rynku znaczną renomę zyskują również elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do wykorzystania energii wiatru oraz wód geotermalnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i wykorzystywana do zasilania budynków. Energię cieplną ziemi można spożytkować do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.

W kwestii instalacji grzejnych w domach budynkach do ogrzewania oddzielnego budynku można wykorzystać energię wód podziemnych z udziałem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.