Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzejne VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające funkcję głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła we wnętrzu jest montowane pod posadzką. Taki typ grzania można wykonać, kiedy wnętrza są podczas budowy i podłogi nie są jeszcze zrobione.
Do montażu ogrzewania pod posadzką używane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to jednożyłowy przewód grzejny zakończony z obu stron kablem zasilającym. VCD to podwójny kabel wykończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane przewody poza budową odróżniają się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, jaka wypada na każdy metr kabla grzewczego. Wybierając kabel grzejny trzeba wziąć pod uwagę typ pokoju i typ posadzki, jak i najmniejsze dozwolone przerwy, które powstaną pomiędzy nitkami przewodu w trakcie ich montażu. Największe dopuszczalne odległości nie powinny przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się strefy niedogrzane.
Montaż kabli polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z czujnikiem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie kabli VC oraz VCD do instalacji elektrycznej trzeba wykonać z pomocą regulatora temperatury. Wybór odpowiedniego punktu instalacji puszki z sterownikiem jest kluczowe z powodów estetycznych i praktycznych. Przewody grzejne trzeba rozłożyć tak, aby przewód zimny o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i spiąć z regulatorem.